Każda mała dziewczynka marzyła kiedyś o tym, aby niczym księżniczka budzić się w swoim pałacu. Okazuje się, że te marzenia nie są takie trudne do spełnienia. Nasza piękna Polska – dzięki swej pasjonującej historii – jest ich bowiem pełna.
Ostatnimi czasy na rynku nieruchomości obserwuje się znaczny wzrost zainteresowania tego typu inwestycjami. Patrząc na fenomen, magię i możliwości tego typu miejsc – wcale mnie to nie dziwi. W tym artykule na podstawie Pałacu w Ocieszynie postaram się pokazać pozytywny trend inwestowania w nieruchomości zabytkowe. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek dodatkowe pytania – zapraszam do kontaktu.
Pałac w Ocieszynie to zespół dworski w skład, którego wchodzą dwór z 1780 roku wraz z 200 letnim parkiem krajobrazowym oraz oficyna z XIX w. Zakup tej nieruchomości to niepowtarzalna okazja, aby historia stała się częścią Twojego życia. Dodatkowo inwestycja ta może okazać się szalenie intratna.
HISTORIA:
Dobra ziemskie w Ocieszynie, rozciągały się na terenach położonych około 5 km na południe od Obornik.Ocieszyn wspominany jest w źródłach historycznych już od 1337 r.
Dobra ocieszyńskie należały w średniowieczu do rycerskiego rodu Jastrzębców, którzy przyjęli później nazwisko Ocieszyńskich i posiadali je do około 1580 r. Wtedy też w przekazach odnoszących się do posiadłości pojawiają się Objezierscy herbu Nałęcz z pobliskiego Objezierza. W 1687 r. Joanna ze Skrzypny Twardowska, wdowa po Rafale Objezierskim, sprzedała majętność ocieszyńską Janowi Olbrachowi Cieleckiemu herbu Zaremba.
Dobra powróciły do Objezierskich około 1720 r. i znów zostały sprzedane. Kupił je około 1740 r. Józef z Kotulina Grodzicki, który dokonał następnie ich wymiany z rodziną Brühlów.
Brühlowie z pewnością nie zamierzali osiedlić się w Ocieszynie, stąd też mało prawdopodobne, aby podejmowali tutaj jakieś większe prace budowlane. W 1786 r. Brühl sprzedał majątek ówczesnemu właścicielowi pobliskiego Wargowa, Józefowi Gronowskiemu, który zbudował skromny dwór parterowy z częściowo mieszkalnym poddaszem. Budynek nakryty jest czterospadowym dachem, poprzedzony portykiem wspartym na czterech kolumnach. Za dworem znajdował się park z aleją wytyczoną w osi elewacji tylnej dworu.
W 1824 r., poprzez małżeństwo Teresy z Granowskich z Józefem Czachórskim, rodzina Czachórskich weszła na pewien czas w posiadanie Ocieszyna i sprzedała go około połowy XIX w. Nowi właściciele, Watta Skrzydlewscy herbu Samson, pozostawali w Ocieszynie do XX w.
Barokowe założenie dworskie z czasów Granowskich powstało z pewnością w miejscu wcześniejszego. Zlokalizowano je w osi prowadzącej do wsi drogi, w zamknięciu której ustawiono dwór elewacją frontową zwrócony ku wschodowi. Poprzedzony on został obszernym dziedzińcem z usytuowanymi po obu stronach zabudowaniami gospodarczymi. Za dworem znajdował się ogród z główną aleją wytyczoną w osi elewacji tylnej dworu. Obecnie układ ten nie istnieje. Przekształcony został i zniszczony w ostatnich czasach.
Przebudowany i częściowo zdewastowany został również dwór, który zachował jednak zasadniczy kształt barokowej, horyzontalnie zaprojektowanej, parterowej bryły nakrytej wysokim czterospadowym dachem z lukarnami. Budynek dawniej wkomponowany był harmonijnie w otaczający krajobraz.
Główne wejście do dworu, niegdyś w osi drogi i bramy wjazdowej, poprzedzone i zaakcentowane zostało kolumnowym gankiem zwieńczonym barokowym szczytem. Wejście to prowadziło do przestronnej sieni, a poprzez nią do pozostałych pomieszczeń o dwutraktowym układzie. W sieni również znajdowały się schody na poziom mieszkalnego w części poddasza.
Na terenie parku rosną kilkusetletnie dęby, które są Pomnikami Przyrody oraz drzewostan w części parkowej skomponowany w regularne aleje grabowe. Na terenie posiadłości znajdują się również stawy zamieszkałe w okresie letnim przez ptactwo wodne oraz oczko wodne tuż przy domostwie dające ochłodę w upalne dni.
LOKALIZACJA:
Posiadłość usytuowana jest we wsi Ocieszyn (powiat obornicki, województwo wielkopolskie)- na 50 670 m2 – zaledwie 25 km od Poznania pomiędzy Suchym Lasem a Obornikami, w bliskim sąsiedztwie drogi S11 na trasie Poznań – Piła – Kołobrzeg.
Bliska lokalizacja do miasta wojewódzkiego sprawia, iż jest to doskonałe miejsce do inwestycji. Dodatkowo biorąc pod uwagę nieustanny wzrost liczby zagranicznych turystów odwiedzających nasz kraj – inwestycja w pałac w tym miejscu jest to strzał w przysłowiową dziesiątkę.
Warto nadmienić, iż teren przynależny do pałacu w Ocieszynie stanowi 5 ha ziemi odrolnionej przez konserwatora zabytków (wolnej od podatku). Przestrzeń ta pozwala na swobodny rozwój inwestycji.
ZAINTERESOWANIE ZABYTKAMI:
Zainteresowanie nieruchomościami zabytkowymi stale rośnie. Najczęściej zabytkowe nieruchomości są kupowane z przeznaczeniem na hotele, ośrodki SPA lub domy weselne. Zdarza się także, iż kupujący chcą przerobić pałace na luksusowe biura. Rzadziej znajdują się chętni, którzy w pałacu chcą po prostu zamieszkać. Wzrasta także zainteresowanie dawnymi dworami, podobnie jak przedwojennymi willami.
Ciekawą obserwacją potwierdzającą umiłowanie Polaków do nieruchomości zabytkowych stanowią nowe domy, które swoją bryłą nawiązują do tradycyjnych dworków polskich.
MOŻLIWOŚCI POZYSKANIA DOTACJI:
Bodźcem do zakupu nieruchomości zabytkowej w wielu przypadkach jest możliwość uzyskania dotacji – zarówno z Unii Europejskiej, z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czy też od marszałka województwa – na remont i renowację. W wielu przypadkach można uzyskać kwoty dotacji na tyle wysokie, iż inwestycja staje się szalenie opłacalna – biorąc pod uwagę stopy zwrotu z dobrze prosperujących zabytków (np. hotele, kurorty spa).
Chociaż wciąż sporo zabytków w Polsce stanowią opuszczone i zrujnowane pałacyki czy dwory, to jednak konsekwentnie dzięki pomocy pieniędzy państwowych i unijnych, a przede wszystkim pasji wielu osób, udaje się je odrestaurowywać i przywrócić im dawną świetność.
MOŻLIWOŚCI INWESTYCYJNE DLA PAŁACU W OCIESZYNIE:
Jest wiele hoteli w zabytkach, które ze względu na rozległe na ogół tereny wokół – głównie parki – mają bardzo dobrze rozwinięte miejsca na uprawianie sportu np. boiska czy korty tenisowe, własne rowery, czy kijki do nordic walking. Dwór w Ocieszynie daje takie możliwości. Ponadto wielkość parku sprawia, że można zrealizować inwestycję która posiadać będzie własną stadninę koni, kręgielnię, basen, salki fitness, czy spa i sauny.
Wiele hoteli w zrewitalizowanych pałacach posiada także rozbudowaną infrastrukturę dla wypoczynku rodzinnego. Są więc place zabaw dla dzieci, czasem całe systemy zjeżdżalni linowych, labiryntów z kukurydzy i podobnych atrakcji. Zatrudnia się też opiekunki dla dzieci (rodzice w tym czasie mogą się zająć sobą i swoimi sprawami), które nie tylko zajmują się dziećmi, ale i animują ciekawe zabawy. Ta tendencja rodzinna jest w hotelach historycznych widoczna także w formie ich udziału w oficjalnych certyfikowanych projektach np. Hotel Przyjazny Rodzinie.
Dlatego też rozwiązaniem dla pałacu w Ocieszyne może być inwestycja we własny hotel lub pensjonat. Aby zarabiać na wynajmie pokoi, organizacji wesel i konferencji czy prowadzeniu SPA. W tym miejscu można stworzyć unikatowy hotel, luksusowe SPA, centrum konferencyjne, ośrodek spokojnej starości, czy sanatorium.
Oprócz unikalnej wartości zabytkowej, pałac ma też doskonałe położenie, blisko Poznania a jednocześnie wokół są pola i lasy.
Wpływ na rozwój rynku nieruchomości zabytkowych w naszym kraju ma bogacenie się społeczeństwa i ogólny wzrost świadomości, dotyczącej potencjału nieruchomości. Klienci szukają oferty niebanalnej, która będzie wyróżniać się tzw. klimatem, architekturą czy historią.
Rynek rozwija się także dzięki rosnącej koniunkturze w turystyce. To właśnie ona pcha inwestorów do rewitalizacji dawnych pałaców, z myślą o segmencie hotelowym (wzrost popularności Polski jako wakacyjnej destynacji).
Rosnąca liczba turystów to nie wszystko. Za wzrostem liczby renowacji z myślą o rynku hotelowym stoją też badania preferencji klientów, które wskazują, że goście chętnie nocują w obiektach typu historycznego czy zabytkowego. Doceniają niebanalną architekturę i specyficzny klimat.
Te wszystkie elementy, a także bardzo wysokie stopy zwrotu z inwestycji w świetnie prosperujące hotele czy kurorty zlokalizowane w obiektach zabytkowych – sprawiają, iż inwestycja w Pałac w Ocieszynie jest niezwykle opłacalna. Dlatego też zapraszam i zachęcam Państwa, aby poświęcić chwilę i przeanalizować olbrzymie możliwości inwestycyjne w tym pięknym, cichym i spokojnym otoczeniu przyrody.
Odsyłam do linku z ofertą: https://bregoinventum.pl/oferty/Dom-na-sprzedaz-INT-DS-2095/
I zapraszam na prezentację.
Brego Inventum
Tel. 519 156 721